PIOTR SELIM - UWAŻNIE

Już jest !!! Wymarzona i wytęskniona !!!

PIOTR SELIM Płyta Uwaznie grafika

Na solowe płyty Piotra Selima warto czekać. Nawet, gdy to czekanie jest długie. Pierwszy krążek artysty został wydany w 2012 roku, a więc mija dokładnie 10 lat od ukazania się na rynku muzycznym CD „W rytmie bolera”. Wydawnictwo to, przyjęte niezwykle ciepło przez odbiorców piosenki literackiej, doczekało się w międzyczasie kilku wznowień.

Druga solowa płyta Piotra Selima została opublikowana w tym roku. Nosi wiele mówiący tytuł „Piotr Selim - Uważnie”. Utwory tu zamieszczone prowadzą słuchaczy ścieżką artysty o dojrzałej osobowości, człowieka który doskonale zdaje sobie sprawę z wartości jaką niesie ze sobą przywiązywanie szczególnej uwagi do tego co w życiu jest najważniejsze. Słowa piosenek wiodą w kierunku piękna, prawdy i miłości. W szerokim wymiarze tych pojęć. Dotykają relacji. Erotyką zachwyca przepiękny duet „Na cztery ręce”, do głębokiej refleksji prowokuje „Uważnie śnij” albo „Co z nami” - oba utwory typowo bardowskie, poruszające problematykę społeczną, jakże dziś aktualne. „Kropla” -  muzycznie najmocniejsza w brzmieniu pieśń z równie mocnym przesłaniem – Idź w swojej twarzy stroju, raz na śmierć, raz na życie; z małą kroplą spokoju zanurzoną w zachwycie. Autorzy to przede wszystkim Hanna Lewandowska oraz Grażyna Lutosławska (Bosy) i ks. Jan Twardowski (Powiedzcie to dalej). W warstwie muzycznej odkryjemy tak charakterystyczne dla Piotra Selima umiłowanie dla jego naturalnego źródła czyli muzyki klasycznej, ale jednocześnie zaskoczą nas utwory o charakterze jazzującym czy wręcz rockowym. Płyta jest bowiem zróżnicowana stylistycznie i instrumentalnie. Piosenki z samym fortepianem, na trio jazzowe, kwartet, aż po rozbudowane aranżacje na szeroki skład instrumentów.

Wydawnictwo zawiera 14 piosenek i jeden utwór instrumentalny. „Wolności smak” to podsumowanie wszystkiego o czym artysta dziś, na tym etapie swojej drogi artystycznej, chce nam opowiedzieć. Kompozycja niezwykle plastyczna, wręcz ilustracyjna, przepięknie wykonane trio fortepianowe. Ta i wszystkie pozostałe kompozycje na płycie są dziełem Piotra Selima.

Osobną wartością krążka jest udział osób uczestniczących w nagraniach. Poza Piotrem Selimem (fortepian, instrumenty klawiszowe, wokal), po jednej piosence wykonują cudownie utalentowane interpretatorki - Kaja Mianowana i Magda Celińska (także chórki). Sekcja rytmiczna (perkusja, gitara basowa i kontrabas) to instrumentaliści z najlepszych w kraju - Cezary Konrad i Paweł Pańta (m.in. Włodek Pawlik Trio). Na gitarach zagrał, robiący błyskawiczną karierę na rynku muzycznym Piotr Bogutyn, na saksofonie niezwykle muzykalny, absolutnie świeży w brzmieniu instrumentu, znany z zespołu Tatvamasi - Tomasz Piątek, na skrzypcach para znakomitych filharmoników - Luiza Drzazga i Dariusz Drzazga. Partię akordeonu brawurowo wykonał Rafał Grząka. Realizacja nagrań to przede wszystkim Adam Drath (Bracia Studio Adam Drath), zaś zgranie i mastering - Jacek Gładkowski.

W każdym kolejnym odsłuchaniu tej płyty słuchacz odkrywa nowy sens, nową paletę brzmień.  Zachwyca kolor dźwięku. Dotyka głębia przesłania. Dziś na polskim rynku muzycznym jest to zjawisko absolutnie unikalne. Płytę „Piotr Selim – Uważnie” warto mieć i warto ją smakować.

 

"Uważnie"

1. Uważnie śnij
2. Chcę ocalić
3. Spojrzenia
4. Bosy
5. Profil dnia
6. Warto wierzyć w nas
7. Dla istnienia
8. Na cztery ręce
9. Serca żarówką
10. Okruszek
11. Odlatują ptaki
12. Powiedzcie to dalej
13. Co z nami
14. Kropla
15. Wolności smak

W nagraniach wzięli udział:
Piotr Selim - śpiew, fortepian, instr. klawiszowe, aranżacje
Magdalena Celińska - śpiew
Kaja Mianowana - śpiew
Cezary Konrad - perkusja, instr. perkusyjne
Paweł Pańta - kontrabas, gitara basowa
Piotr Bogutyn - gitary
Tomasz Piątek - saksofon tenorowy
Dariusz Drzazga - skrzypce I
Luiza Drzazga - skrzypce II
Rafał Grząka - akordeon
Jakub Lubowicz - aranżacje (5,9,11)
Piotr Iwański - aranżacje (7,8)
Rafał Rozmus - programowanie
Jacek Gładkowski - miks i mastering

Produkcja - Piotr Selim, Hanna Lewandowska
Zdjęcia - Beata Korycka, Kinga Hendzel
Projekt okładki - Maik Agencja Reklamowa